Poreć zwiedzanie

Poreć zwiedzanie

Poreć na rowerach

Wakacje w Chorwacji wpis drugi

16.6.2015

Poniedziałkowe popołudnie minęło na przyjemnościach, główną atrakcją oczywiście były kąpiele w cieplutkim morzu. Kolejnego dnia jedziemy na wycieczkę rowerową. Odwiedzimy Poreć.

Zanim wyruszyliśmy, przezornie wymeldowaliśmy się z kempingu Zelena Laguna, aby nie objęła nas opłata za kolejną dobę. Kampery zostają przed recepcją kempingu, a my, wzdłuż linii brzegowej jedziemy w kierunku turystycznej stolicy Istrii.

Mijamy kompleksy hotelowe, pochowane wśród piniowych lasów. Ze ścieżki spacerowo-rowerowej roztacza się wspaniały widok na morze, wysepki i najstarszą część miasta z charakterystyczną dla chorwackich miast górującą nad zabudowaniami dzwonnicą.

Poreć miasto na połwyspie Istria

W oddali Poreć, cel dzisiejszej wyprawy

nadbrzeże w Poreć Chorwacja

upał a przy wodzie przyjemnie

Zbliżając się do centrum Poreć, zatrzymujemy się przed urzędem miasta. Zadbany budynek i palmy, których w tym regionie Chorwacji nie jest wiele to idealny kadr na pamiątkowe zdjęcie z wakacji.

ratusz Poreć

Urząd miejski w Porecu

Jadąc nadbrzeżem portowym mijamy stragany. Najbardziej niezwykłe jest stoisko z marcepanowymi kolorowymi słodkościami. Co tu kupić? Jabłuszko, cytrynkę a może banana?

Tematem przewodnim w Chorwacji jest lawenda. Jej zapach unosi się prawie z każdego skwerku oraz sklepików oferujących pamiątki. Są poduszeczki, olejki zapachowe, bukiety suszone i wiele innych wariacji z lawendą w tle. Przyznam się, że uzależniłam się od tego zapachu. Przywiozłam do domu suszone bukiety, które pod wpływem lekkiego muśnięcia nadal (choć już grudzień) roztaczają zapach Chorwacji.

Jak przystało na babę, zaczęłam od zakupów, ale przejdźmy do części zabytkowej miasta.

Poreč jest jednym z najstarszych miast Istrii. Znaleziska archeologiczne potwierdzają istnienie osady rybackiej Ilirów z okresu VI do IV wieku p.n.e.

W I w. p.n.e. Rzymianie zamienili Poreč w warownię. Z tych czasów do dzisiaj zachowały się główne ulice Cardo Maximus i Decumanus oraz pozostałości świątyni Neptuna.

Rozkwit miasta przypada na okres bizantyjski. W VI wieku ne w miejscu chrześcijańskiej świątyni wzniesionej ku czci świętego Maura (męczennika i pierwszego biskupa Porecu) powstaje bazylika Eufrazjusza, która w 1998 roku zostaje wpisana na listę UNESCO, jako  jeden z najświetniejszych przykładów wczesnej architektury bizantyjskiej w regionie Morza Śródziemnego.

 

21-DSC03866

dzwonnica z XVI wieku przy bazylice świętego Eufrazjusza i jedna z zachowanych bram miasta

Mozaika nad wejściem do Bazyliki świętego Eufazjana Poreć

Wejście do Bazyliki świętego Eufazjusza

 

 

uliczki z wypolerowanymi kamieniami

Zabytkowe budynki z jasnego piaskowca i uliczki z wypolerowanego kamienia taki widok towarzyszy nam we wszystkich chorwackich miasteczkach.

 

Poreć

Widok na półwysep od strony północnej. Mury obronne i dzwonnica

mewa

mewa chętnie pozowała do zdjęć

 

ścieżki rowerowe w Chorwacji

wracamy promenadą tuż nad brzegiem morza

kąpielisko Poreć

upał daje się we znaki, a kąpielisko urocze. Przerwa na relaks we wodzie.

Kolejnym przystankiem po naszym chorwackim tourne jest odległa zaledwie o kilka kilometrów wioska Funtana. Opis pojawi się wkrótce.

Przydatne linki:

Piękne zdjęcia Bazyliki świętego Eufezjana można obejrzeć na stronie prowadzonej przez pasjonata obiektów Unesco  tutaj link do zdjęć Sebastiana Mierzwy.

Inspiracją do odwiedzenia Porecia był dla mnie „Film z Porecia i Vrsar” opracowany przez Eugeniusza Delbowskiego – polecam.

Polecane wpisy
Komentarz
 • Małgorzata
  Odpowiedz

  Bardzo ładnie opracowane i aż chce wskoczyć w samolot aby za moment pospacerować nadmorską promenadą!
  Zdjęcia śliczne,
  Lubię marcepan i lawendę…
  pozdrawiam i czekam na kolejny opis.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zacznij pisać i naciśnij klawisz Enter, aby szukać

Kemping Zelena LagunaFuntana, Istria Chorwacja