Bałtyk jesienią

Bałtyk jesienią

Arka SPA Kołobrzeg -na zdjęciu plaża w pobliżu hotelu

Kołobrzeg, plaża w listopadzie

  Kołobrzeg 28.11.do 30.11.2014.

Weekend nad morzem, na przełomie listopada i grudnia przyznacie, nie brzmi dobrze. Zanim, przekonani taneczną zabawą andrzejkową w Arka SPA Kołobrzeg, zdecydowaliśmy się na wyjazd strasznie kręciłam nosem. Co tam będziemy robić w taką jesienną pogodę, wywieje nas, pewnie nawet na spacer nie wyjdziemy i morza nie zobaczę.

 Jednak powiedzenie „Nie pojedziesz, nie sprawdzisz, nie będziesz wiedzieć” sprawdza się tu w 100%.

Okazało się, że o tej porze roku pogoda może dopisać. Nie było wiatru, przyświecało słoneczko, a lekki mróz, który ściął piasek na plaży stworzył nam twarde podłoże, idealne do spacerów.

Z hotelu wybraliśmy się na wycieczkę w stronę portu. To nie jest blisko, ale 4 kilometrowy spacer najpierw po plaży, przy lekkim szumie fal rozbijających się przy naszych butach, a potem po bulwarze, gdzie pomimo mroźnej pogody sprzedawcy oferują swoje towary minął bardzo miło.

Na chwilę zatrzymaliśmy się przy Pomniku Zaślubin Polski z morzem, który przypomina o uroczystości z 18 marca 1945, gdy po 14 dniach oblężenia, Kołobrzeg został wyzwolony i Pomorze odzyskało dostęp do morza.

Gdy poczuliśmy się zmęczeni, weszliśmy na rozgrzewającą kawę do uroczej knajpki Pergola. Choć wydawało mi się, że jest poza sezonem, na piętrze wszystkie stoliki z widokiem na morze były już zajęte. W Kołobrzegu sezon trwa cały rok. Jest tu wiele sanatoriów chętnie odwiedzanych przez kuracjuszy z Polski i Niemiec i turnusy trwają cały rok.

Ogrzani i posileni ruszamy w kierunku latarni morskiej.

Zdjęcia w latarni na port kołobrzeski i ujście Parsęty umieściłam poniżej.

na zdjeciu widok z latarni na port w Kołobrzegu

Port w Kołobrzegu – Ujście Parsęty

Na zdjeęciu ujście Parsęty w Kołobrzegu

Parsęta wpada do morza

Latarnia w Kołobrzegu

Bilet normalny w cenie 6 złotych i ulgowy w cenie 4 zł.

Latarnia w sezonie jesienno-zimowym czynna jest tylko od piątku do niedzieli w godzinach od 11:00 do 16:00.

Budowla z czerwonej cegły latarni morskiej jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem tego miasta. W porównaniu z innymi polskimi latarniami jest stosunkowo niska, bo ma zaledwie 26 metrów. Światło latarni wznosi się na wysokość 36,5 m.

Pierwsze wzmianki o rozbłyskującym się stąd świetle są z 1666 roku. Latarnia była wielokrotnie przebudowywana, podwyższana, jednak w czasie działań wojennych została całkowicie zniszczona. W 1945 roku odbudowano ją, wykorzystując do wzniesienia wieży konstrukcję dawnego fortu.

 

na zdjeciu kołobrzeska latarnia morska

Latarnia w Kołobrzegu

Przed latarnią ustawiony jest pomnik Komandora Stanisława Mieszkowskiego, pierwszego polskiego kapitana portu Kołobrzeg.

Na zdjęciu Stanisław Mieszkowski pomnik w Kołobrzegu

Pomnik Kapitana Stanisława Mieszkowskiego

Wracamy, idąc po ścieżce pieszo-rowerowej. Na wysokości parku Żeromskiego zatrzymujemy się przy Sanatorium „Perła Bałtyku”, wcześniej znanym pod nazwą Kombatant. Na 12 piętrze tego budynku znajduje się, jak wskazuje reklama, najwyższy w Kołobrzegu taras widokowy i kawiarnia. Widok jest rzeczywiście super, tylko tłum rekonwalescentów chętnych do skorzystania z do windy, utrudnia dostanie się na górę. W końcu się udało, a w kawiarni członkowie zespołu muzycznego już przygotowywali się do wieczornego występu. Namawiali nas byśmy zostali, ale w naszym hotelu też będzie zabawa -przecież są Andrzejki.

 

na zdjeciu plaża przy ARKA SPA Kołobrzeg

Kołobrzeg plaża w grudniu

Arka Kołobrzeg

Ekskluzywny kompleks hotelowo – apartamentowy, z częścią pokoi przeznaczonych dla Sanatorium NFZ, znajduje się tuż przy plaży.

Zwiedzanie zajęło nam trochę czasu, a mnie przyprawiło o zdziwienie. Nie wiedziałam, że sanatoria Narodowego Funduszu mogą być, aż tak luksusowe.

Basen z cieplutką wodą i dwoma jacuzzi, kilka rodzajów saun i słoneczna łączka, czyli kamienne łóżka oświetlane bardzo jasnym ogrzewającym światłem, pod którym podobnież można się nawet opalić! baza zabiegowa i rehabilitacyjna, centrum odnowy, ściana wspinaczkowa, fitness a nawet korty. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, jakie oferuje to miejsce, ale na koniec tej długiej listy dodam, że na 11 piętrze tego kompleksu  znajduje się wyjątkowa kawiarnia. W „Panorama Cafe” jest obrotowa podłoga. Siadając przy którymkolwiek stoliku zabierani jesteśmy w podróż dookoła panoramicznego okna z widokiem na morze i miasto Kołobrzeg. Było fantastycznie, chociaż najpiękniej jest tu podczas zachodu słońca, gdy promienie słońca mienią się na morskich falach ciepłymi barwami.

 

Na zdjeciu budynek Arka Kołobrzeg

Arka Kołobrzeg fontanna przed wejściem

Na zdjęciu budynek Arka Kołobrzeg z tyłu

ARKA widok od strony morza

 

Zabawy taneczne z muzyką na żywo, organizowane codziennie w holu głównym hotelu uprzyjemniały nam pobyt. Chętnie tu jeszcze kiedyś wrócę.

Polecane wpisy
3 komentarzy
 • Małgorzata
  Odpowiedz

  Z radością poczytałam o Kołobrzegu.Tak jak napisałaś jest tam pięknie i warto …właśnie w jesienne dni pojechać!
  Zdjęcia bardzo ładne.
  Dziękuję i pozdrawiam.

  • Barbara Radek
   Odpowiedz

   Dziękuję Małgosiu i również pozdrawiam!

 • Ambroży
  Odpowiedz

  Plaże nad Bałtykiem są piękne. Nawet zimą.
  Super foty z latarni 🙂
  Ciekawi mnie, jakie mają ceny w tej Arce.
  pozdrawiam, Ambroży

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zacznij pisać i naciśnij klawisz Enter, aby szukać

Na zdjęciu trasa narciarska w Zieleńcu