Stolica Finlandii zwiedzanie

Strona główna / Wycieczki zagraniczne / Finlandia / Stolica Finlandii zwiedzanie

Stolica Finlandii zwiedzanie

Helsinki trzeci dzień zwiedzania

Sobota 20.07

Ranek, jak zwykle, uroczy, relaksujący i rozciągający. Poranne słońce budzi nas a joga daje energię na kolejny dzień.

 

Dzisiaj płyniemy stateczkiem wokół wybrzeża i wysp  Helsinek. Nadal jest upał, ale kiedy tylko odpływamy od brzegu wiatr wzmaga się i robi się cudownie rześko. Miły głos z głośnika opowiada nam w kilku językach o miejscach, które widzimy po drodze. Mijamy grupę kilku wysp o wspólnej nazwie Suomenlinna. Na nich znajduje się dawna fortyfikacja, która miała strzec miasto przed  Rosjanami. Kolejna duża wyspa to Santahamina,  jest to baza wojskowa, tutaj znajduje się między innymi Wyższa Szkoła Wojskowa. Na wyspę mogą dostać się tylko osoby upoważnione lub zaproszone – tylko z paszportem! 

Mijamy małe i większe wysepki, na które Finowie przyjeżdżają oderwać się od zgiełku (!) miasta. Urocze małe letnie, domki, przy nich sauny i pomosty nadają miejscom idylliczny charakter. Mijamy też przepiękne, luksusowe domy, łodzie motorowe i żaglówki przycumowane przy pomostach.

 

Hala Taragowa Kauppahalli.

Po powrocie na stały ląd, lekko zgłodniałe wybieramy się do pobliskiej Hali Taragowej (Kauppahalli). Jest to zabytkowy budynek z 1889 roku. Znajdują się tam stoiska z różnymi produktami, głównie mięso (również z renifera!), ryby, owoce. Jest też polskie stoisko, które prowadzi Polka urodzona w Finlandii. Jakie jest nasze zdziwienie gdy widzimy polskie produkty oraz przepiękną ceramikę z Bolesławca.

ceramika z Bolesławca

ceramika z Bolesławca

 

zakupy w Helsinkach

renifer

 

My wybieramy jedną z małych restauracyjek na terenie hali i składamy zamówienie.

Faworytką jest zupa łososiowa! Jest fantastyczna, a na drugie danie łosoś wędzony z krewetkami.

Będę do tych dań tęsknić.

 

łosoś na kilka sposobów

pyszne danie obiadowe za 24 Euro

 

Park Kaivopuisto

Nadal jest piękna pogoda i wciąż chcemy korzystać ze słońca. Tramwajem nr 2, który w trakcie jazdy zmienia numer na 3!, dostajemy się z Kauppatori w okolice lubianego przez Finów parku Kaivopuisto. Po drodze zaglądamy do katolickiego kościoła Św. Henryka (został zbudowany z inicjatywy polskich oficerów armii carskiej, która stacjonowała w XIX w. w Finlandii.

Park położony jest na skałach i dochodzi do brzegu zatoki. Kiedyś było tu znane uzdrowisko, do którego przyjeżdżali bogaci Rosjanie.

Obecnie w jednym ze starych budynków znajduje się restauracja Kaivohuone.

Widok ze skalistego wzgórza na morze jest niesamowity! Rozochocone zaczynamy sesję zdjęciową a kończymy wspólną jogą. Joga na skałach w Kaivopuisto, to dopiero przeżycie.

Ciąg dalszy w następnym wpisie.

Polecane wpisy
Komentarz
  • Małgorzata
    Odpowiedz

    Każdy dzień to nowe cudne obrazy ! Piękne chmury ,błękit nieba i słońce to dodatek ,który ma wielkie znaczenie w trakcie zwiedzania. Miałyście szczęście!
    Jestem oczarowana…

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zacznij pisać i naciśnij klawisz Enter, aby szukać

Helsinki Kościół wykuty w skale